ІІІ етап ІОІТ-2016. Міні-задачі
Інформаційні системи та БД
Ключ до розв'язання: Завдання вирішується за допомогою надбудови Пошук рішення (Розв'язувач) табличного процесора Excel. Потрібно обчислити загальні кількості товарів за магазинами та за категоріями загалом і обмеження прямо випливають з умови. Найбільш оптимальним було використання симплекс-методом, але інші методи також працювали коректно.
Ключ до розв'язання: Аналогічно до попереднього, проте накладається додаткова умова на усі параметри >=5.
Ключ до розв'язання: Обчислюємо 20% від загальної кількості товарів в магазині та накладаємо додаткову умову, що кількості чорниць не менші за обчислені.
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel стовпець з датами копіюється у вільний діапазон, після цього використовуємо інструмент прибирання дублікатів (вкладка Дані) і переглядаємо кількість непорожніх комірок, що залишились. При розв'язанні в Access здійснюємо групування за датою (або виводимо дату без повторів рядків) та у результуючій таблиці переглядаємо кількість рядків.
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel за допомогою функції ДЕНЬНЕД визначаємо день тижня за датою (останнім параметром слід відрегулювати вид нумерації: з понеділка чи з неділі), потім застосовуємо фільтр за днем тижня і обчислюємо середній обсяг вантажів. При розв'язанні в Access за допомогою функції WeekDay визначаємо день тижня за датою (останнім параметром слід відрегулювати вид нумерації: з понеділка чи з неділі), потім застосовуємо фільтр за днем тижня і обчислюємо середній обсяг вантажів.
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel за допомогою функції ДЕНЬНЕД визначаємо день тижня за датою (останнім параметром слід відрегулювати вид нумерації: з понеділка чи з неділі), потім створюємо зведену таблицю з днем тижня як заголовком рядка та середнім обсягом вантажу, додаємо фільтр за датою та центром та встановлюємо відповідні значення фільтрів, тоді вручну можна буде обрати тиждень з найбільшим середнім обсягом. При розв'язанні в Access за допомогою функції WeekDay визначаємо день тижня за датою (останнім параметром слід відрегулювати вид нумерації: з понеділка чи з неділі), потім створюємо перехресний запит з днем тижня як заголовком рядка та середнім обсягом вантажу, додаємо умови, подані в завданні (на рік та центр), тоді вручну можна буде обрати тиждень з найбільшим середнім обсягом.
Ключ до розв'язання: У текстовому процесорі Word здійснюємо пошук за маскою [аеоуиіїєюяАЕОУИІЇЄЮЯ] (потрібно увімкнути підстановочні знаки), підраховуємо кількість символів, що задовольняють масці за допомогою інструменту Виділення (виділяємо усе і Word покаже кількість виділених фрагментів).
Ключ до розв'язання: У текстовому процесорі Word здійснюємо заміну за маскою [аеоуиіїєюяьАЕОУИІЇЄЮЯЬ] на порожній рядок (потрібно увімкнути підстановочні знаки), після цього здійснюємо пошук за маскою [а-яА-Я] (залишилися тільки приголосні літери), підраховуємо кількість символів, що задовольняють масці за допомогою інструменту Виділення (виділяємо усе і Word покаже кількість виділених фрагментів).
Ключ до розв'язання: У текстовому процесорі Word здійснюємо пошук за маскою ^w^$^$^$^$^$^$^$^$^w (^w - пропуск, ^$ - будь-яка літера; потрібно вимкнути підстановочні знаки), після цього виділяємо усі фрагменти, що задовольняють масці за допомогою інструменту Виділення (виділяємо усе). У відповідь записуємо другий з виділених фрагментів.
Ключ до розв'язання: У текстовому процесорі Word здійснюємо пошук за маскою <за (< - початок слова; потрібно увімкнути підстановочні знаки), після цього підраховуємо кількість фрагментів, що задовольняють масці за допомогою інструменту Виділення (виділяємо усе і Word покаже кількість виділених фрагментів).
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel експортуємо текстовий файл у таблицю (вставляємо та за допомогою інструменту Текст за стовпцями вкладки Дані розбиваємо на стовпці), потім встановлюємо фільтр за іменем та рахуємо кількість рядків. При розв'язанні в Access експортуємо текстовий файл у таблицю та за допомогою запиту або фільтру знаходимо відповідні записи.
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel за допомогою формули =COUNTIF(E3:$E$614;E2) визначаємо скільки пацієнтів з цим ж зростом далі у списку, потім сумуємо отримані числа. При розв'язанні в Access на схему даних запиту вставляємо двічі таблицю з пацієнтами, зв'язуємо їх за зростом та накладаємо умову, що ідентифікатори пацієнтів не рівні (аби не рахувати пари з однаковими пацієнтами), отриману в результаті кількість рядків ділимо на 2, оскільки кожну пару ми врахували двічі.
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel створюємо зведену таблицю на основі вхідних даних, обираємо в якості підписів рядків прізвища та рахуємо кількість імен, потім за допомогою функції СЧЕТЕСЛИ рахуємо кількість значень не рівних 1. При розв'язанні в Access групуємо записи за прізвищем та накладаємо умову, що кількість імен більша за 1 (HAVING), кількість отриманих рядків і є відповіддю.
Ключ до розв'язання: При розв'язанні в Excel визначаємо середній зріст (~181,7), накладаємо фільтр на рядки, що зріст більший за середній (достатньо задати >181, оскільки подані зрости є цілими числами), сортуємо всі рядки за ім'ям, потім за прізвищем (саме в цьому порядку, оскільки задаємо не складене сортування); у відповідь записуємо пацієнта, що є першим у отриманому списку. При розв'язанні в Access визначаємо середній зріст (~181,7), потім в запиті накладаємо умову на рядки, що зріст більший за середній (достатньо задати >181, оскільки подані зрости є цілими числами), сортуємо всі рядки за прізвищем, потім за ім'ям (бо сортування тут складене); у відповідь записуємо пацієнта, що є першим у отриманому списку.